Angielska Słowacka 

Zrealizowano warsztaty archeologiczne w ramach mikroprojektu pt.:„Poznajemy życie codzienne na muszyńskim zamku”


Zrealizowano pierwsze działanie w mikroprojekcie pt. „Poznajemy życie codzienne na muszyńskim zamku” współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska – Republika Słowacka 2007-2013, polegające na przeprowadzeniu warsztatów archeologicznych dla młodzieży gimnazjalnej z Muszyny i Kamenicy (Słowacja).
W trakcie warsztatów młodzież brała udział w dwóch wykładach multimedialnych. Pierwszy z nich pt. „Życie w średniowiecznych zamkach Korony Polskiej i Królestwa Węgier na przykładzie zamków w Muszynie i Kamenicy” prowadzony przez Panią mgr Barbarę Chudzińską odbył się w dniu 29 lipca 2011 r. w Muzeum Regionalnym Państwa Muszyńskiego. Drugi wykład pt. „Konserwacja przedmiotów metalowych wydobytych podczas badań archeologicznych” odbył się w dniu 1 września 2011 r. prowadzony przez Pan mgr Zdzisława Gila. W trakcie wykładów przedstawione zostały zabytki pozyskane podczas wcześniejszych badań archeologicznych na zamku przed i po konserwacji. Wykłady miały charakter otwarty i dzięki temu mogli z nich skorzystać zarówno uczestnicy warsztatów jak i mieszkańcy Muszyny, turyści oraz przedstawiciele partnera Słowackiego.
Oprócz wiedzy teoretycznej młodzież zyskała wiedzę praktyczną przy namierzaniu zabytków, ich opisywaniu, rysowaniu. Ta część warsztatów przeprowadzona została przez archeologów Pana mgr Wojciecha Dudaka i Pana mgr Radosława Hermana z firmy ARCH-TECH z Łodzi. Firma ta w najbliższym czasie przeprowadzi badania archeologiczne na muszyńskim zamku, będzie to kolejny etap realizacji projektu.
Młodzież uczestnicząca w warsztatach zwiedziła również inne warownie w Rytrze, Czorsztynie, Niedzicy, Kamenicy (Słowacja) i Plavcu (Słowacja).
Udział w warsztatach przybliżył młodzieży mało znane strony dziedzictwa kulturowego oraz uwrażliwił ją na jego ochronę. Uczestnictwo w warsztatach archeologicznych i zapoznanie z pracami archeologów i konserwatorów miało też na celu pokazanie, na czym polega praca osób zajmujących się badaniami i ochroną dziedzictwa kulturowego, co w przyszłości może pomóc jej uczestnikom w ukierunkowaniu zainteresowań i planów zawodowych.
W kolejnych etapach projektu zorganizowany zostanie konkurs dla młodzieży gimnazjalnej pt. „ Jak sobie wyobrażamy zamki w Kamenicy i Muszynie w przyszłości – jak powinny być odbudowane i jaka rolę mogą spełniać w życiu lokalnych społeczności?”, wystawa zabytków poddanych konserwacji, oraz przygotowane zostanie wydawnictwo dla szkół pt. „Życie codzienne w zamku w Muszynie …”, zakładki do książek z motywami zamkowymi oraz mapki zamku.
 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013

Autor: umigu
Odwiedzin :