Angielska Słowacka 

Badania archeologiczno-architektoniczne na zamku w Muszynie


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013

 

Po wielu latach prac archeologicznych na muszyńskim zamku przyszedł czas na zamknięcie cyklu badawczego i podsumowanie wiedzy o tej warowni, tak aby do pracy mogli przystąpić projektanci i konserwatorzy. Realizacji tego zadania podjęła się firma „Sekcja Archeo” pod kierownictwem autora niniejszego artykułu oraz dr. Janusza Pietrzaka z Uniwersytetu Łódzkiego. Trwające od połowy sierpnia badania polegały na wykonaniu wykopów archeologicznych w miejscach kluczowych z punktu widzenia historii obiektu. Przede wszystkim staraliśmy się odpowiedzieć na wciąż aktualne pytanie związane z lokalizacją bramy wjazdowej do zamku. W północnej części warowni, natrafiliśmy na nieznane dotychczas relikty murów stanowiące być może jej pozostałość.
Równie ważnym celem było rozpoznanie reliktów przylegających do południowego muru obronnego, które mogą być pozostałością gotyckiego budynku mieszkalnego, a także określenie miejsca lokalizacji mostu prowadzącego do zamku. Niezwykle ciekawe okazały się prace w wykopach usytuowanych na zewnątrz najstarszego, średniowiecznego muru kurtynowego. Po dotarciu do warstw uformowanych w XV wieku natrafiliśmy na poziomy spalenizny, w obrębie których udało się znaleźć znaczne ilości militariów związanych ze zdobyciem zamku przez wojska węgierskie w 1474 roku. Oprócz znanych już z poprzednich badań grotów bełtów i strzał, odkryliśmy niezwykłe, rzadkie fragmenty pierwszej ręcznej broni palnej czyli hakownicy, unikalny wręcz fragment XV-wiecznego kordu, czy też strzemię i ostrogę stanowiące elementy rzędu końskiego. Wiele z zabytków znalezionych w trakcie omawianych badań zostało już zakonserwowanych i można je oglądać w Muzeum Państwa Muszyńskiego. Ważne, od strony historii obiektu, jest znalezisko drobnej monety - denara Ludwika I Andegaweńskiego datowanej na lata 1342-1382. Jej obecność w obrębie murów zamkowych niezwykle wzmacnia hipotezę o XIV-wiecznej chronologii zamku.
Bardzo ciekawych obserwacji dostarczyły także badania architektoniczne. Udało się określić z dużą dozą prawdopodobieństwa kształt zamku w okresie średniowiecza i sposób jego rozbudowy w renesansie. Natrafiliśmy na relikty przejścia pomiędzy pomieszczeniami pałacu biskupiego oraz nieznany do tej pory budynek znajdujący się na dziedzińcu i sąsiadujący z odkrytym w latach ubiegłych arsenałem.

Autor: A. Ginter
Odwiedzin :