Angielska Słowacka 

„Odkrywamy tajemnice muszyńskiej warowni i zabytków historycznego Państwa Muszyńskiego”


 

 

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013

Celem ogólnym projektu jest budowanie i wzmacnianie wzajemnych bezpośrednich kontaktów transgranicznych „ludzie dla ludzi”, co stanowić będzie bazę dla kolejnych transgranicznych dużych projektów w najbliższej przyszłości w zakresie dziedzictwa kulturowego.
Celem bezpośrednim projektu jest ochrona i zachowanie dziedzictwa kulturowego, zabytkowej architektury pogranicza polsko-słowackiego oraz upowszechnianie wiedzy i informacji wśród lokalnej społeczności (wnioskodawcy i partnera) o historii i legend na ich temat.
W ramach realizacji projektu pt. „Odkrywamy tajemnice muszyńskiej warowni i zabytków historycznego Państwa Muszyńskiego” zrealizowane zostaną następujące działania:
1. Wydawnictwo albumowe o zabytkowej architekturze pogranicza polsko - słowackiego. Ma na celu popularyzację wiedzy o historii muszyńskiej warowni i zabytkach architektonicznych historycznego Państwa Muszyńskiego wśród społeczności wnioskodawcy i partnera. Działanie to obejmuje: opracowanie merytoryczne tekstu i redakcyjne w języku polskim, opracowanie fotograficzne, wykonanie streszczeń i ich tłumaczeń na język słowacki, projekt graficzny, redakcja techniczna, wykonanie techniczne, skład, korekta tekstów i techniczna, druk, oprawa.
2. Wykonanie wydawnictwa, w którym zebrane zostaną legendy związane z tajemnicami muszyńskiej warowni i historycznego Państwa Muszyńskiego. Działanie to obejmuje: opracowanie merytoryczne tekstu i redakcyjne w języku polskim, opracowanie fotograficzne, rysunkowe, wykonanie streszczeń i ich tłumaczeń na język słowacki, projekt graficzny, redakcja techniczna, wykonanie techniczne, skład, korekta tekstów i techniczna, druk, oprawa.
3. Badania architektoniczno-archeologiczne prowadzone przy ruinach zamku znajdującego się w Muszynie na działce nr 145/5 zgodnie z programem badań, na które składa się:

  • Wykonanie inwentaryzacji architektonicznej reliktów murowanych zamku znajdujących się nad poziomem ziemi.
  • Wytyczenie geodezyjne wykopów-odkrywek ziemnych w punktach węzłowych murów oraz naniesienie na mapę syt.-wys.
  • Przeprowadzenie badań architektonicznych reliktów murów w partiach nadziemnych wraz z wykonaniem niezbędnej dokumentacji reliktów oraz interpretacji stratygrafii murów wraz z zatrudnieniem niezbędnych specjalistów. Zakres badań zgodny z programem badań.
  • Przeprowadzenie badań badań archeologiczno - architektonicznych reliktów murów w partiach nadziemnych wraz z wykonaniem niezbędnej dokumentacji reliktów oraz interpretacji stratygrafii murów wraz z zatrudnieniem niezbędnych specjalistów. Zakres badań zgodny z programem badań. Przeprowadzenie badań archeologiczno-architektonicznych w wykopach-odkrywkach ziemnych: łącznie 240 m2 wraz z wykonaniem niezbędnej dokumentacji odsłoniętych reliktów, interpretacji stratygrafii murów oraz zatrudnieniem niezbędnych specjalistów i pracowników fizycznych do prac ziemnych.
  • Wykonanie wstępnej konserwacji i inwentaryzacji pozyskanego materiału ruchomego, zabezpieczenie pozyskanych zabytków do transportu.
  • Przygotowanie opracowania wyników badań w tym w szczególności: analiza przebadanych struktur murowanych, rozwarstwienie chronologiczne murów zamku, wstępna ocena chronologiczna zabudowy oraz przedstawienie interpretacji rysunkowej rozwarstwienia chronologicznego murów. Analiza i interpretacja pozyskanego ruchomego materiału zabytkowego. Sporządzenie pisemnego opracowania wstępnych wyników badań wraz z wnioskami konserwatorskimi dotyczącymi sposobu postępowania z zabytkiem oraz zaleceniami do projektu architektonicznego zabezpieczenia-adaptacji reliktów zamku.


Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu „Tatry” w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013

 

Data publikacji 19.02.2013 r.

Odwiedzin :